MTB Homepage
         Dni            Godziny       Minuty      Sekundy

FINAŁ CYKLU BIKE CROSS MARATON GOGOL MTB 2018

facebook e-mail facebook

DOLSK MTB MARATON 2018 - RELACJA

2018-04-12

news title

RELACJA DOLSK 2018 – nie wszystko poszło zgodnie z planem…

Już po raz siódmy gościnne tereny ośrodka Villa Natura w Dolsku powitały spragnionych rywalizacji maratończyków MTB z Wielkopolski oraz okolic.
Wytyczona trasa tegorocznej edycji różniła się od poprzednich lat „kosmetycznym” korektami wymuszonymi przez pojawienie się w okolicy gniazd chronionego Orła Bielika. Nie miało to jednak wpływu na charakter trasy. Zgodnie z zapowiedzią początek trasy był dość szybki, natomiast końcowe kilometry wymagały minimum wytrzymałości. Kto ,,przypalił” nogę na pierwszych kilometrach potem trochę cierpiał. W szczególności dotyczyło to zawodników jadących dystans MINI. Ci z MEGA z racji tego, że końcowe 10 km pokonywali dwukrotnie, wiedzieli co ich czeka. Potwierdzają to komentarze zasłyszane za linią mety. Wielu uczestników ,,narzekało”, że końcowe kilometry jakoś się ,,ciągnęły”… A ostrzegaliśmy…

Zanim maratończycy wyruszyli na trasę spotkali się z pierwszą nowością, czyli trochę innym miejscem startu. Ustawienie w sektorach z ,,boku” trasy sprawdziliśmy w ubiegłym sezonie i po raz kolejny okazało się że takie ustawienie porządkuje sam start. Zależnie od możliwości pozwala to na wprowadzenie w miarę bezpiecznej rundy rozjazdowej i w konsekwencji na trasę zasadniczą peleton kolarski wjeżdża już lekko rozciągnięty. Dodatkowo taka procedura startu zapobiega możliwościom ,,wbicia” się nowo-przybyłych uczestników, przed tych którzy trochę czasu poświęcili na zajęcie odpowiedniego miejsca w sektorze. W konsekwencji wjazd na metę, po pokonaniu wytyczonego ,,stadionu” był bezpieczniejszy, a dodatkowo pozwalał odpowiednio przygotować kibiców oczekujących na swoich zawodników.
Kontrowersje dotyczące łączenia się w jeden peleton uczestników MINI i MEGA należą niestety do specyfiki tej edycji. Tak było na wszystkich dotychczasowych zawodach w Dolsku, nawet wtedy, gdy była możliwość przebicia się na drugą stronę drogi wojewódzkiej.

Co poszło niezgodnie z planem?
- Opóźnienia względem planowanego harmonogramu.
Zacznijmy od początku, czyli od startu. Nie tylko praca biura zawodów miała na to wpływ.
Biuro zawodów ma pewną przepustowość. Wszystkie czynności wynikające z obowiązku rejestracji każdego zawodnika trochę trwają i jeżeli pojawiają się tzw. ,,spadochroniarze” (uczestnicy odbierający pakiety ,,za pięć dwunasta”) trudno zachować harmonogram.
Inna sprawa to bezpieczeństwo na pierwszych kilometrach.
Sędzia Główny podaje sygnał do startu dopiero wtedy, gdy dostaje komunikat, że trasa jest czysta. Tak się złożyło, że trzeba było chwilę poczekać, aż pierwszy odcinek będzie wolny od pojazdów.
Opóźnienia dotyczące dekoracji i korekty wyników. Niewielu uczestników zdaje sobie sprawę, że prosta pomyłka/zamiana numerów startowych powoduje ogromne zamieszanie. Wystarczy jedna zamiana uczestników zapisanych w różnych kategoriach wiekowych (o płci nie wspominając) i zaczyna się efekt domino.
Kolejna rzecz to błędy podczas zapisów.
„…Przepraszam bardzo, ale podałem w roczniku datę urodzenia mojej żony…”
To jedna z pomyłek, jaka miała miejsce podczas ostatniej edycji. Wyjaśnienie takich i podobnych sytuacji trochę trwa. Z praktyki wiemy, że na kolejnych edycjach takie zdarzenia też będą się zdarzać, ale będzie ich zdecydowanie mniej i z reguły nie mają one już takiego wpływu na godzinę startu.

Podsumowując, postaramy się, aby na kolejnych edycjach zapisy z regulaminu były realizowane. Mamy też w rękawie kilka asów, ale o nich będziemy informować po kolejnych edycjach. 3 6 i 9 to cyfry, które w niedalekiej przyszłości zmaterializują się w konkretne działania. Jesteśmy pewni, że w kilku przypadkach spowodujemy uśmiech na twarzy wywołane nie tylko satysfakcją z pokonania trasy, rywali (lub rywalek) ale też z dodatkowej niespodzianki.

Zapraszamy na następną i kolejne edycję. Najbliższa obędzie się 29 kwietnia. MTB Czerwonak 2018 czeka.

NEWS

GALA ROWEROWA 2018 - OBOWIĄZKOWA LISTA OBECNOŚCI

2018-10-14

Już w najbliższy piątek 19.10 odbędzie się urodzysta Gala Rowerowa, kończąca sezon cyklu Bi...


więcej

OBJAZD FINAŁOWEJ TRASY - JESIENNA BINDUGA BIKE CROSS MARATON GOGOL MTB 2018

2018-10-02


więcej

RELACJA - ŁOPUCHOWO MARATON MTB 2018

2018-09-25


więcej
« poprzedne 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ostatnia