MTB Homepage
         Dni            Godziny       Minuty      Sekundy

FINAŁ CYKLU BIKE CROSS MARATON GOGOL MTB 2018

facebook e-mail facebook

SEKTOR 28 - RAJD Z DUSZĄ - ŁOPUCHOWO

2017-10-03

news title

8 października w Łopuchowie Andrzej Billert po raz ostatni w tym sezonie zaprosi na wspólną wycieczkę rowerową w ramach Sektora 28. Temat rajdu to "Łopuchowo - historia wojenna".

Kilka słów o trasie od naszego niezrównanego przewodnika - Jenerał Dezydery Chłapowski w swoich „Pamiętnikach” o Wojnie 1812 roku zapisał: „Gwardia cała kantonowało w okolicach Poznania, z naszej brygady strzelcy konni stali w Owińskach, my zaś w Murowanej Goślinie. Bywały bale w okolicy, jeden u mojej ciotki w Łopuchowie. Tam odebrałem rozkaz w trzysta koni, 150 strzelców i 150 naszych, w podwójnych marszach rozstawić pikiety od Torunia aż po Gdańsk”.
Tak, w Łopuchowie, rozpoczynała się wielka wojna wojną cesarza Napoleona z Rosją.
Ale Łopuchowo to nie jedyne miejsce związane z wielką wojną. Trasa rowerowa prowadzi także przez Głęboczek. Ta mała wioska, bez pól i rolników, a więc właściwie osada leśna, była kiedyś miastem, posiadała nawet kościół parafialny, co stanowiło, że była dość ważnym ośrodkiem. Jednak warunki naturalne oraz uwarunkowania gospodarcze nie sprzyjały rozwojowi i dlatego miasto upadło. Miał jednak Głęboczek swoje znaczenie w Polsce Jagiellonów, skoro na wyprawę malborską przeciw zakonowi krzyżackiemu wystawił jednego pieszego woja. Pewnie dobrze dla współczesnych pokoleń, że Głęboczek nie pozostał miastem, ponieważ tak uroczej osady leśnej nie ma w całej Wielkopolsce.
Łopuchowo, Głęboczek , oraz Łopuchówko i Wojnowo znajdą się na trasie wycieczki rowerowej, prowadzonej traktami, którymi kiedyś konno i pieszo wędrowali żołnierze rożnych epok. Teraz są to spokojne drogi leśne i polne.
Sektor 28 w Łopuchowie to już jesienna podroż, na zakończenie sezonu, jak zwykle jednak z historią w tle.

NEWS

RELACJA - ŁOPUCHOWO MARATON MTB 2018

2018-09-25


więcej

RAJD Z DUSZĄ - SEKTOR 28 - Łopuchowo

2018-09-18


więcej

RELACJA POBIEDZISKA MTB MARATON 2018

2018-08-20


więcej
« poprzedne 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ostatnia